Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego wpisu zamieszczamy wyniki krótkiego eksperymentu, który wyszedł nam przy okazji. W trakcie ostatniej sesji Lean Game mieliśmy szansę przeprowadzić symulację na 7 równoległych grupach uczestników.

Otóż w trakcie tej symulacji uczestnicy najpierw stabilizują i optymalizują prosty proces wytwarzania klocków. Przy okazji mają szansę nabrać kompetencji w jego realizacji. Służą temu 3 iteracje optymalizacji i następującej po niej produkcji.

Wprowadziliśmy w sobotę nowość – czwartą iterację. W jej trakcie zmienił się tylko jeden element. Pozostałe, jak skład zespołów, przypisane kompetencje, technologia wytwarzania, liczba klocków do poskładania, zasady gry były takie same. Tym elementem był nowy produkt. Od tego momentu uczestnicy mieli wytworzyć na zmianę produkt X i Y. Przy czym wiedzieli tylko z niewielkim wyprzedzeniem, w jakiej kolejności będą pojawiały się zamówienia.

Zmierzyliśmy czasy wytwarzania i nadmiarowe klocki po trzeciej i czwartej iteracji, tj. najlepsze z jednym produktem i z dwoma produktami X i Y. Poniżej można zobaczyć wyniki:

Grupa Iteracja 3 Iteracja 4
Czas Straty Czas Straty
1 3′ 30” 0 8′ 50” 0
2 4′ 03” 9 6′ 29” +6
3 4′ 06” 1 9′ 59” +15
4 4′ 07” 0 7′ 15” 0
5 4′ 18” 0 5′ 30” 0
6 5′ 00” 0 6′ 30” 0
7 5′ 20” 4 10′ 52” 0

Jak widać we wszystkich grupach ten czas wzrósł od 1′ 30” do 5′ 32”. W dwóch wypadkach nawet się podwoił. Próbka jest mała, ale nie widać wyraźnego trendu wskazującego, że jeżeli grupa dobrze radziła sobie z niezmiennym procesem, to i lepiej sobie poradzi ze zmiennym. Moim zdaniem to może sugerować, że poradzenie sobie ze zmiennością wymaga nowych umiejętności, których grupa jeszcze nie nabyła.

Umiejętność manualnego składania klocków (swego rodzaju kompetencje techniczne) oraz samo zgranie grupy mogą nie mięć wpływu na wydłużenie tego czasu przy zmiennym procesie. Jak sami uczestnicy wskazywali, kluczową przeszkodą była właściwa organizacja zespołu i komunikacja. Zmienność stawia zupełnie nowe wyzwania, które zmuszają zespół do zorganizowania się na nowo.

Link do poprzedniego wpisu

Link do strony o Lean Game

 

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This