Od dwa lat PMI postawił kandydatów do PMP w niezręcznej sytuacji. Opublikowano PMBOK Guide 7 (tu możesz przeczytać jego recenzję), który został tak naprawdę napisany od nowa. Jednocześnie nie anulowano oficjalnie poprzedniej wersji PMBOK 6. Wersja 7 zmieniła się kompletnie, największą zmianą były usunięcie procesów projektowych i ITTO, czy samego nadzienia wersji 6.

Natomiast na egzaminie obowiązywała wiedza z obu książek. Intensywnie przeglądałem witrynę pmi.org, zapytywałem na grupach dyskusyjnych PMI i nigdzie nie mogłem dostać oficjalnej odpowiedzi. PMI na swojej stronie sprytnie informuje do dzisiaj, że obowiązuje PMBOK Guide ale bez podania wersji (sami zobaczcie). Natomiast przedstawiciele firm szkoleniowych mówili, że najlepiej uczyć się z obu. Mocno niekomfortowa sytuacja zważywszy, że wersja 6 ma ponad 600 stron, wersja 7 – ok. 400 stron, załącznik agile ponad 300 stron. Takim stosem książek można wykoleić tramwaj.

Jednak sytuacja zmieniła się na lepsze. W październiku wyszedł Proces Groups Practice Guide (tu można go pobrać), który ma zastąpić PMBOK 6. Zawiera on wszystkie procesy z PMBOK 6 z inputami, outputami i technikami, ale usunięto opisy technik oraz wstęp. Z tego powodu książka z 600 stron schudła do 390 stron. Ewidentnie skopiowano rysunki i spis treści z PMBOK 6, tylko pousuwano niektóre sekcje.

Na dowód załączam fragment opisu jednego z procesów z tej książki.

Na stronie na temat nowości w standardach PMI informuje co prawda, że kandydaci do CAPM nadal mogą uznać PMBOK 6 za użyteczny, ale jego koniec jest już bliski.

W pliku z FAQ dotyczącymi PMBOK 6 napisano: It is important to remember that the PMP® exam is not based on the PMBOK® Guide.

Pamiętajcie, że „na egzaminie PMP może znaleźć się dowolne pytanie z dziedziny zarządzania projektami, o ile można znaleźć do niego odniesienie w conajmniej dwóch książkach z tego obszaru”, czyli np. PMBOK 6 i 7 :D.

Także ten tego… powodzenia na egzaminie robaczki! 🙂

 

 

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This