Wpis trochę „z innej beczki”, ale pięknie ilustruje wartość zasad lean, a dokładnie 5S również w tak nietypowym miejscu, jak dom. Może stanowić także interesująca dokumentację postępującej obsesji :).

Lean jest standardem powszechnie stosowanym w wielu firmach produkcyjnych, a i w usługach często zaznacza swoją obecność. Jednak macki tej metody zaczęły wykraczać poza życie zawodowe, gdy zostałem osaczony szeregiem zasad.

Powyższe zdjęcie ilustruje procedurę zapobiegającą nanoszeniu kurzu ze strefy remontu. Cienka, demarkacyjna linia rozdzielająca chaos od ułożonego życia rodzinnego przebiega między obiema kartkami.

Owa oddolna inicjatywa została ostatnio wsparta systemem naklejek oferowanym przez sieć sklepów meblowych ze Szwecji. Można w nich bowiem nabyć oznaczenia takie, jak poniżej, które wzmocnią poczucie porządku, ale i jak się okazuje gustu modowego.

Bowiem wyczucie stylu w niektórych nieedukowalnych przypadkach może zostać wzmocnione właściwym oznakowaniem. Określiłbym to jako swego rodzaju Poka Yoke w obszarze stylu.

Jak już uporządkuję lodówkę oraz wprowadzę kanban w kontenerze skarpet, to również udokumentuję i dam znać.

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This