Egzamin Project Management Proffesional® jest najbardziej popularnym egzaminem w świecie zarządzania projektami. Choć krajobraz certyfikatów ewoluuje i na popularności zyskują certyfikacje związane ze zwinnym zarządzaniem projektami, choćby takie, jak Scrum.org, Scrum Alliance, czy związane z frameworkami skalującymi Scruma, jak SAFe, Nexus, DSDM, Large Scale Scrum.

PMI® postanowił pójść za zmianami na rynku i co prawda nie zaproponował (narazie!) frameworka dla organizacji, to położył większy nacisk na agile. Od grudnia 2019 zapowiedział, że egzamin PMP® ulegnie poważnym modyfikacjom, mimo, że PMBOK® Guide 6 nie zmieni się. To znaczy PMBOK® Guide zmieni się, ale o tym na końcu artykułu.

Na witrynie PMI® można znaleźć zapowiedź zmian w PMP®. Jakie to są zmiany? Po pierwsze tylko połowa pytań ma dotyczyć podejścia kaskadowego. Czyli coś, co dwa lata temu zajmował 100% spadnie o połowę. To może być poważne wyzwanie dla kierowników projektów z branź twardych, gdzie zwinności nie uświadczysz. Dodatkowo zmieniono strukturę obszarów wiedzy obecnych na egzaminie i teraz podział nie przebiega według grup procesów (inicjacja, planowanie, etc.) a według ludzi, procesów, środowiska biznesowego, z czego ostatnia kategoria to tylko 8%. Gdy na połowę pytań kaskadowych nałożymy połowę pytań o kompetencje miękkie, okaże się, że pozostaje nam tylko 25% z wszystkich pytań odnoszących się bezpośrednio do PMBOK® Guide. Spora zmiana, prawda?

Wśród kluczowych kompetencji miękkich wymienia się: rozwiązywanie konfliktów, przewodzenie, wspieranie zespołu, szkolenie ludzi, integrowanie, funkcjonowanie jako lider wspierający (servant), negocjowanie, facylitowanie, przekonywanie, mentoring. I te aspekty zajmą 42% pytań egzaminacyjnych.

W obszarze środowiska biznesowego pojawia się jako nowość kwestia legalności i compliance projektów, a także wspieranie transformacji organizacji. Ostatni temat jest też powtórzony w sekcji procesów jako ustanawianie ładu projektowego, więc na pewno uzyska istotną rangę. Większą wagę prawdopodobnie uzyska zarządzanie korzyściami z perspektywy kierownika projektu. Są to zagadnienia, które niemal w ogóle nie są obecne w PMBOK® Guide 6. Jedynym wyjątkiem, jaki przywołuję w pamięci jest rejestr korzyści jako dokument wejściowy do inicjacji projektu. Resztę trzeba będzie sobie wykombinować z innych źródeł.

Wspomniany wyżej dokument PMP® Exam Content Outline zaczyna się pięknym zdaniem: „Chociaż wiele zagadnień z PMBOK® Guide pokrywa się z PMP®, to istnieją również tematy unikalne dla PMP®. Kandydaci przygotowujący się do egzaminu z pewnością zechcą włączyć PMBOK® Guide do swoich lektur, jednak nie powinni również zapominać o innych źródłach.” 🙂 Drodzy kandydaci, innymi słowy, PMBOK® Guide to nie wszystko.

Wspomniałem, że PMBOK® Guide się zmienia. No więc będzie wersja polska PMBOK® Guide 6. Najprawdopodobniej ukaże się drukiem (i tylko w formie papierowej) na kongres PMI® Polska pod koniec listopada. Aktualnie trwają jeszcze prace redakcyjne. Druga wspaniała wiadomość jest taka, że PMI® Global ogłosił nabór do zespołu redagującego PMBOK® Guide 7. Zgodnie z ogłoszeniem prace nad nową wersją rozpoczną się 8 stycznia 2019 a zakończą 31 sierpnia 2021. Dodawszy kilka miesięcy na druk książki oraz pół roku opóźnienia w modyfikacji pytań pod nowy egzamin, prawdopodobnie PMP® zmieni się zgodnie z PMBOK® Guide 7 w połowie roku 2022. Drodzy kandydaci, macie dwa lata, aby podejść do wersji 6.

Ostatnią zmianą, która właśnie weszła w życie jest przeniesienie egzaminów PMP® z Prometric do PearsonVue, a CAPM® i PMI-ACP® do kanału online.

PMBOK, PMP, PMI-ACP, CAPM, PMI-RMP, PMI-SP, PgMP, PfMP, PBA are registered marks of the Project Management Institute, Inc.

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This