Twój szef kazał ci wykonać nikomu niepotrzebną prezentację w projekcie. Jedynym jej celem jest zakamuflowanie błędnych decyzji popełnionych przy jego planowaniu. Zamiast spędzić dwa dni nad jej przygotowaniem postanowiłeś popchnąć sam projekt do przodu.
Niestety za 30 minut masz spotkanie, na której szef szumnie zapowiedział przedstawienie najbardziej strategicznych zagadnień i lekcji z twojego projektu. Ty masz być mówcą. Co robisz?
Wprowadzenie do zarządzania ryzykiem krok po kroku
Ryzyko to sytuacja przyszła, niepewna, która ma wpływ na projekt. Przyszła oznacza, że jeszcze się nie wydarzyła. Niepewna oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia jest mniejsze niż 1. W przeciwnym wypadku mówimy o zmianie.
Poniżej wyjaśniono kilka podstawowych pojęć związanych z tym tematem tak przystępnie, jak nam się tylko udało.
Zarządzanie konfliktem – podstawy
Konflikt jest traktowany w praktyce zarządzania projektem jako rozbieżność opinii. Konflikt jest merytoryczny i pozwala na wypracowanie lepszych rozwiązań. Ze względu na intensywność komunikacji, ryzykowność projektów, różnorodność ludzi współpracujących w projektach, konflikt jest częstym zjawiskiem w trybie pracy projektowej. Należy odróżnić zatem konflikt od kłótni.