Statystyka nie gryzie. Cześć 2 – Reguła Pareto

Statystyka nie gryzie. Cześć 2 – Reguła Pareto

W XIX wieku włoski socjolog i ekonomista Vilfredo Pareto na podstawie analizy danych statystycznych ludności włoskiej stwierdził, że 20% mieszkańców Włoch jest w posiadaniu 80% majątku włoskiego (co ciekawe obecnie mówi się, że 99% majątku jest w posiadaniu 1% ludności świata). Prawie 50 lat później Joseph Juran użył nazwy Reguła Pareto dla opisu większej ilości zjawisk w swoich badaniach nad jakością w procesach. Zauważył on, że 80% problemów jest powodowanych przez 20% przyczyn.
(więcej…)

Premiera nowej gry symulacyjnej Koloseum

Premiera odbędzie się podczas warsztatów Young Crew Polska, które towarzyszą XV Konferencji Stowarzyszenia Project Management Polska: „Project Management MEGAPROJEKTY 2011”.
Uczestnicy warsztatu wcielą się w role zespołu projektowego po to aby zbudować Rzymskie Koloseum wraz z otaczającą go infrastrukturą, zgodnie z metodyką PRINCE2 przy pomocy około 1000 klocków Lego.
Warsztat przeznaczony jest dla:
– osób pełniących role zarządcze lub wspierające w projekcie (w szczególności dla kierowników projektów i kierowników zespołów),
– osób zamierzających pracować w projektach,
– wszystkich zainteresowanych poznawaniem niekonwencjonalnych metod przyswajania wiedzy.
Warsztat zostanie zorganizowany w wersji okrojonej zajmującej ok. 3 godzin. W wersji pełnej zajmuje on 2 dni szkoleniowe. Koloseum organizowane jest przez firmę OMEC, naszego partnera zajmującego się dystrybucją naszej gry szkoleniowej.
Link do strony gry szkoleniowej Koloseum

Symulacja biznesowa – dla zawziętych

Kolejna nasza symulacja jest już po fazie testów. Jest to najlepszy moment by światło dzienne ujrzał kolejny fragment rozważań na temat konstrukcji symulacji jako narzędzia szkoleniowego.
W artykule „Po co nam definicje?” pisałem o podstawowych różnicach w aktywnych formach edukacyjnych. Tym razem precyzyjniej o samej symulacji. Trzy obszary, które definiują symulację to:
– intencja gracza do zachowań profesjonalnych
– konieczność podejmowania decyzji
– zaangażowanie kompetencji komunikacyjnych
Czym są jednak te lakoniczne opisy? Zacznijmy od początku. (więcej…)

Cechy problemu w projekcie DMAIC

Projekt Six Sigma bywa też nazywany projektem DMAIC od pierwszych liter kolejnych faz projektu D – Define, M – Measure, A – Analize, I – Improve, C – Control. Na etapie Define zaczynamy zwykle od „pożaru” w procesie lub w obszarze biznesowym, który sponsor poprzez projekt próbuje długofalowo zabezpieczyć (proces, nie „pożar”). Pożar ten bywa nazywany również problemem biznesowym, gdyż oznacza sytuację biznesowo nieakceptowalną dla właściciela procesu. Jednym z kluczowych zadań dla PMa na etapie Define jest właśnie przekształcenie ogólnego problemu na problem projektowy.
(więcej…)

Zmiana podejścia do zarządzania

Co pewien czas można zauważyć zmianę sposobu spojrzenia na zarządzanie w przedsiębiorstwach (paradygmatu). Mocno upraszczając, można powiedzieć, że w czasach komunizmu i wczesnego kapitalizmu koncentrowano się na paradygmacie skali, gdyż istotne było zapewnienie odpowiednio dużych mocy wytwórczych dla zaspokojenia niemal nieograniczonego popytu. W efekcie, duże moce pozwalały na dokonanie oszczędności z tytułu skali.
(więcej…)

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany