Najprostszą i jednocześnie moją ulubioną tablicą jest Jamboard opracowana przez Google. Niestety Google zapowiedział skasowanie tego programu z końcem 2024 roku.

Jamboard pozwala na wstawienie tekstu, kilku prostych figur, narysowanie strzałek. Wszystko to jest dostępne dla wielu użytkowników naraz. Oprócz prostoty jego przewagą jest to, że bez problemów działa w wielu korporacyjnych sieciach komputerowych. Bardziej rozbudowane programy napotykają często bariery zabezpieczeń.

Większą popularność zdobyły jednak bardziej rozbudowane systemy takie, jak Miro, Mural, Stormboard, FigJam. Ich przewagą nad Jamboard jest możliwość wstawiania gotowych szablonów tablic na różne okazje od kanbana po burzę mózgów, albo szkolenie.

Artykuł jest fragmentem książki Bardziej niż Agile będącej w trakcie druku: https://onepress.pl/ksiazki/bardziej-niz-agile-marcin-zmigrodzki,baragi.htm#format/d

Wokół poszczególnych elementów można prowadzić dyskusje, dodawać do nich interaktywne elementy, jak głosowanie, połączenia, ankiety, linki.

Koncepcja interaktywnej tablicy wspiera bezpośrednio metodę tablicy dowodów (ang. evidence board). Metoda tablicy dowodów inspirowana jest filmami kryminalnymi, na których za pomocą kolorowych tasiemek łączy się różnych podejrzanych i informacje z przestępstwa. Analogicznie w trakcie opracowywania pomysłu zespół na wspólnej tablicy może umieszczać wnioski i idee, aby wprowadzić większy porządek do prac kreatywnych.

Specyficzną tablicą interaktywną jest Figma, która służy do rysowania wyglądu interfejsów systemów informatycznych, stron internetowych albo materiałów reklamowych.

Na takiej tablicy zespół może komentować, zaznaczać, zmieniać jej elementy w trakcie wirtualnego spotkania.

Jeszcze innym przykładem specjalistycznej tablicy jest BPMN.io służąca do zespołowego rysowania map procesów.

Ponieważ ta tablica jest dedykowana do wąskiego rozwiązania, to zawiera głównie elementy związane ze standardem BPMN. Natomiast taka wąska specjalizacja powoduje, że korzystanie z niej jest prostsze i wygodniejsze.

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This