Podwodne projekty

W 2007 roku, w sierpniu niespodziewanie w mediach pojawiła się wiadomość, że rosyjska łódź podwodna w ramach projektu „Arktyka 2007” zatknęła flagę federacji na dnie morza tuż koło bieguna. Chodziło o potwierdzenie, że Grzbiet Lomonosowa jest przedłużeniem szelfu kontynentalnego Rosji i należy się jej terytorialnie. W kontekście dalszych rozważań interesujące są trzy spostrzeżenia: o projekcie opinia publiczna dowiedziała się dopiero w momencie jego końca, za wyjątkiem celów politycznych projekt miał wątpliwe uzasadnienie i w końcu nikt nie potwierdził dotąd, że ta flaga faktycznie tam jest.

(więcej…)

Różne sposoby by skończyć

Czasem przedwcześnie, a niekiedy powoli, rzadziej zgodnie z planem. Na różne sposoby można skończyć projekt. Słowo skończyć może oznaczać zupełnie różne rzeczy dla różnych ludzi. To samo przedsięwzięcie dla jednych na końcu może oznaczać fanfary i dumny przemarsz pod łukiem triumfalnym, a dla innych wiatr hula po cmentarzu w październikowy wieczór.

Poniżej przypomniałem sobie typowe sposoby kończenia projektów, jakie można napotkać w praktyce.

(więcej…)

Historia pewnego błędu – gdy rozmiar ma znaczenie.

W 1999 roku Mars Climate Orbiter wart 125 mln dolarów stracił kontakt z bazą, ponieważ inżynierowie z Lockheed Martin używali jednostek imperialnych, a ci z NASA metrycznych. To uniemożliwiło skuteczne przekazywanie poleceń nawigacyjnych do sondy. W tamtym czasie NASA stosowała system metryczny już od 9 lat. Cała misja została utracona dokładnie w dniu, w którym miano świętować wejście sondy na orbitę Marsa po 286 dniach podróży.

W momencie, gdy sonda zbliżyła się do planety, miał zostać odpalony silnik, który by wypchnął by ją na orbitę. Silnik zadziałał, ale sonda przeleciała 100 km za blisko powierzchni. W efekcie system napędowy przegrzał się i automatycznie wyłączył. To z kolei spowodowało, że sonda przeleciała przez atmosferę, “odbijając się od niej” i pognała w stronę Słońca. W ten sposób NASA straciła projekt za 125 milionów dolarów.

Zródła:

Product Backlog jako narzędzie komunikacji z udziałowcami projektu

Scrum to spójny i coraz popularniejszy zbiór ról, procesów, dokumentów i metod wspierający realizację zwinnych projektów. Jednak nie w każdej sytuacji zastosowanie całej metodyki jest wskazane. Czasem warto wybrać pojedynczą technikę, która zrealizuje jedno zadanie.

Dyskusja z Darkiem na ostatnim seminarium PMI zainspirowała mnie do wyjęcia właśnie jednej techniki – Product Backlog i wykorzystania jej do zarządzania komunikacją z interesariuszami projektu.

(więcej…)

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany