utworzone przez Marcin Żmigrodzki
Ostatnio w trakcie mapowania procesów w pewnej bliskiej mi organizacji pokazono ciekawą metodę szybkiego tworzenia mapy nawet złożonego procesu. O ile tradycyjne mapy zajmują kilka ładnych osobodni pracy oraz trwają kilka tygodni, o tyle w tym podejściu mapa ma powstać w jeden do dwóch dni.
(więcej…)
utworzone przez Marcin Żmigrodzki
Zastanawiając się jak po raz drugi podejść do wdrożenia procesu zarządzania ryzykiem projektowym w pewnej bliskiej mi organizacji, przyszło mi do głowych, że musimy sobie odpowiedzieć najpierw: po co to robić. (więcej…)
utworzone przez Marcin Żmigrodzki
Poniżzej zamieszczam kolejny problem do analizy z obszaru zarzadzania informacją. Tym razem dotyczy wartości zaufania do sprzedawcy informacji. (więcej…)
utworzone przez Marcin Żmigrodzki
Wg raportu Chaos Report przygotowywanego przez Standish Group 2009 jedna trzecia projektów kończy się sukcesem. 44% projektów opóźniło się, przekroczyło budżet lub nie zrealizowało zamówionej funkcjonalności. 24% zakończyło się klęską, co oznacza, że nie dostarczyły spodziewanej wartości lub zostały skasowane przed końcem.
Strona Standish Group
utworzone przez Marcin Żmigrodzki
Tradycyjne podejście do analizy udziałowców zakłada rozrysowanie prostej mapy udziałowców (załączam przykład).
Na osi pionowej zamieszcza się wpływ udziałowcy, na poziomej – nastawienie. Im wyżej na osi, tym istotniejszy interesariusz, im bardziej w prawy, tym lepiej nastawiony do projektu.
Mając tak rozpisanych udziałowców można zastanowić się, co z nimi począć. Przyjmuje się, że tych, którzy są na dole wykresu można pominąć, ponieważ mają niewielki wpływ na projekt. Ewentualnie, jeżeli ich nastawienie jest pozytywne można spróbować zainwestować w relacje z nimi, zwiększając ich wpływ na projekt. (więcej…)