Odpowiedź jest prosta – Menadżer projektu! 🙂

Tutaj link do źrodła  i opracowania na ten temat. Jesteśmy tuż za wykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi, ale kilka miejsc przed niewykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi. Jesteśmy także przed kucharzami, inżynierami, handlowcami, pracownikami call center. Tak wynika z badań firmy Manpower przeprowadzonych w 2009 i 2010 roku. Drugi rok z rzędu stosunkowo nowy fach kierownika projektu utrzymuje się na czołowej pozycji najtrudniejszych do obsadzenia zawodów. Przynajmniej tak uznało 750 przedsiębiorstw przepytanych przez tą firmę. Przy czym aż 51% respondentów wskazało na problem w rekrutacji odpowiednich kandydatów, co plasuje nasz kraj na czwartej pozycji po Japonii, Brazylii, Argentynie i Singapurze i tym samym jest to najwyższy wynik w Europie.

Cieszymy się, ale ciekawsze jest pytanie: Dlaczego?

Czy wynika to A: z długofalowego rozwoju naszej gospodarki i dojrzewania przedsiębiorstw do bardziej profesjonalnego zarządzania zmianą, czy też B: wpływ ma na to kryzys, który pojawił się w zeszłym roku.

Hipoteza A: może być prawdziwa, ponieważ pojawiło się u nas sporo centrów outsourcingu usług IT z dojrzałą ścieżką kompetencyjną PMa, funduszy unijnych, przy których często wymagane są kwalifikacje zarządzania projektami, inwestycji budowlanych w autostrady, Euro 2012 i unijnych, które też wymagają tego fachu.

Hipoteza B: może być prawdziwa, bo firmy w kryzysie muszą szybko się zmieniać (czyt. ciąć koszty). Każda większa reorganizacja może być prowadzona jako projekt. Może nasze przedsiębiorstwa dostrzegły, że warto zainwestować najpierw w kompetencje koordynacj takich zmian, aby później uzyskać z nich większą wartość.

A może prawdziwe są obie hipotezy A i B?

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This