Krótkie wprowadzenie do PMBOK® Guide
Standardy PMBOK Guide, czyli Guide to the Project Management Body of Knowledge, dotyczą zarządzania projektami, które są normą w ich praktycznej realizacji. W 1996 roku ukazała się pierwsza wersja PMBOK Guide, stale podlegająca kolejnym aktualizacjom. Najnowsza jest szósta edycja z 2017 roku. Nasze szkolenia na bazie aktualnych standardów, dlatego uwzględniają wszystkie najnowsze zmiany. Przewodnik stanowi podstawę dla każdego, kto chce zawodowo zajmować się szeroko pojętym zarządzaniem projektami. Dostępne w nim informacje dokładnie rozwijają najważniejsze zagadnienia i pomagają zadbać o efektywność podejmowanych działań.
Nasza firma zajmuje się organizacją szkoleń z zakresu zarządzania projektami, dla których merytoryczną podstawą jest PMBOK Guide. Ten kultowy podręcznik zawiera szereg niezbędnych informacji – nie tylko w zakresie standardowo organizowanych projektów, ale także w przypadku nietypowego przebiegu poszczególnych procesów. Jest on owocem pracy doświadczonych specjalistów od spraw kierowania projektami, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami i zebrali je w szereg sprawdzonych standardów. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z tą pozycją, z naciskiem na szóstą edycję zawierającą najnowsze aktualizacje.
Czym jest PMBOK Guide?
Podręcznik PMBOK Guide należy określić jako zbiór technik niezbędnych do efektywnego zarządzania projektami. Z łatwością można się odnaleźć w jego treści, ponieważ został podzielony na 10 praktycznych obszarów. W zależności od aktualnych potrzeb warto zagłębić się w informacje dotyczące zakresu, czasu, kosztów, jakości, ryzyka, komunikacji, zespołu, integralności, zakupów i interesariuszy. Podręcznik krok po kroku przeprowadza nas przez szeroko pojęty proces projektowy, dokładnie analizując poszczególne zagadnienia. PMBOK Guide opiera się na 47 typowo rutynowych działaniach, które z łatwością można zastosować w praktyce. Książka tłumaczy zagadnienia i istotę inputów i outputów oraz ich rolę w efektywności realizacji konkretnych projektów. Proponuje określone praktyki, czyli metody i standardy postępowania, niezbędne dla przekształcenia inputu w output. Informacje zawarte w podręczniku definiują, w jaki sposób wyjścia z wybranych procesów mogą być zarazem wejściem w kolejne etapy, tworząc tak zwane sekwencje. Wśród kluczowych zagadnień poruszanych przez PMBOK Guide warto także wyróżnić kwestię tworzenia karty projektu. Książka została napisana przez najlepszych praktyków kierowania projektami, którzy poruszają poszczególne obszary w oparciu o wspólny język. W podręczniku pojawiają się charakterystyczne określenia, takie jak lead, fishbone, RFQ, crashing, control chart czy fast tracking.
Dlaczego warto zapoznać się z PMBOK Guide?
PMBOK Guide zawiera wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania projektami, dlatego z podręcznikiem powinna zapoznać się każda osoba zawodowo zajmująca się kierowaniem i realizacją projektów. Warto jeszcze raz podkreślić, że książka została napisana z zastosowaniem specyficznego języka, doskonale znanego wszystkim praktykom. Jego znajomość może okazać się kluczowym atutem podczas ubiegania się o nową posadę – pracodawcy chętniej współpracują z osobami, które dokładnie rozumieją specyfikę procesów zarządzania. Świetna orientacja w PMBOK Guide będzie niezastąpiona w praktyce, pozwalając szybko znaleźć konkretne wskazówki na temat realizacji poszczególnych etapów projektu.
Co zawiera PMBOK Guide VI?
Najnowsza aktualizacja podręcznika PMBOK Guide szeroko rozwija zagadnienie zwinnego zarządzania projektami. Doskonale sprawdzi się w ich praktycznej realizacji, pomagając wybrać odpowiednie narzędzia i metody. W książce znajdziemy zarówno charakterystykę standardowych etapów projektu, jak i przyrostowych oraz zwinnych cyklów. Jednym z ważniejszych zagadnień jest rola project managera, który powinien pełnić funkcję servant leadera. PMBOK Guide VI skupia się na zwinnym zarządzaniu projektami, pomagając wprowadzać je również przy tradycyjnych procesach. Podręcznik wskazuje konkretne metody zwinne, jakie można zastosować w wybranym obszarze. Książka cechuje się większą orientacją na biznes, szczególnie w porównaniu do jej początkowych edycji. Stanowi obowiązkową lekturę zarówno dla amatorów, jak i praktyków bazujących na pierwszych częściach PMBOK Guide.
Właśnie opublikowaliśmy nasz filmik przybliżający rolę i funkcjonowanie książki A Guide to the Project Management Body of Knowledge.
Mamy nadzieję, że spodoba się wam nasze dzieło. Filmik można zobaczyć tutaj:
PMI, PMBOK, PMP, PMI-ACP, PgMP, PfMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.