Szukając wersji MS Project na Maca, co okazało się niewykonalne, Microsoft nie wypuścił wersji na ten komputer, znalazłem Project Libre. Kliknąłem „pobierz” i chwilę później miałem dorosłego „Projecta” na swojej maszynie.

Project Libre to open source’owy projekt utrzymywany na Source Forge. To oznacza, że można go pobierać za darmo, można również zajrzeć w kody i przyłączyć się do zespołu rozwijającego jego funkcje. Pakiet dostępny jest między innymi na Windows i Mac, co dla mnie okazało się zbawienne.

Na pierwszy rzut oka mocno inspirowany jest interface’m MS Projecta i dobrze, bo się przyzwyczaiłem. Zadanie dodaje się w sposób typowy, zależności tworzy przez przeciągnięcie zadań. System sam wylicza ścieżkę krytyczną, a nawet narysuje diagram sieciowy.

Pomyślałem, że nie wspiera wartości wypracowanej, ale mój błąd. System pozwala na zapisanie planu bazowego, przypisanie zasobów do zadań, przypisanie kosztów do zasobów, czyli wszystko, co potrzeba, aby wyliczyć PV.

Po czym przeliczyłem projekt na wybraną datę i… ta dam! Project Libre wyliczył EV oraz AC, a także CV, SV, EAC i tym podobne wskaźniki.

Ciekawą funkcją jest prezentowanie WBS wzbogaconego o koszty pakietów roboczych oraz przypisane zasoby.

Generalnie to dobra alternatywa dla kosztującego niemal 2000 zł. MS Projecta. Nie wiem tylko, czy Project Libre posiada jakiś odpowiednik Project Servera, bo pakiet byłby kompletny.

Pakiet można pobrać tutaj

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This