Nurtowało Was, o co chodzi z tym wykresem Tornado albo metodą Monte Carlo? Zastanawialiście się, dlaczego PMBOK® Guide proponuje dwa procesy analizy ryzyk: jakościowy i ilościowy? A może chcieliście zobaczyć, jaki jest wpływ redukcji zmienności czynnika środowiskowego na budżet projektu? Czy też sen z oczu spędzało Wam, w jaki sposób można uczyć się na przykładzie wcześniejszych projektów? Pomocą w odpowiedzi na te pytania służy nasz symulator ryzyk.
Po kilkunastu dniach pracy uporaliśmy się z symulatorem ryzyk. Jego premiera nastąpi w trakcie konferencji TechRisk we Wrocławiu. Oczywiście też zaczniemy go wykorzystywać w ramach naszych szkoleń z ryzyk.
Symulator został skonstruowany w postaci gry, w której wcielamy się w kierownika projektów. Jego zadaniem jest zarobić, jak najwięcej na ryzykownych projektach. Źródłem ryzyk są zatrudnieni ludzie. A dokładniej niepewność wycen ich zadań.
Symulator oferuje wiele funkcji:
- Samouczek
- Możliwość grania na 4 poziomach trudności
- Obserwacja postępu projektu na wykresie Gantta
- Błędy estymacji członków zespołu
- Zarządzanie marżą projektu
- Monitorowanie efektywności trafień z ceną projektu
- Możliwość zebrania danych o błędach estymacji i ręcznego przeanalizowania
- Oparcie błędów estymacji każdego członka zespołu na średniej i rozrzucie
- Możliwość kupowania przeciwdziałań redukujących błędy estymacji zadań
- Analiza rentowności projektów
- Wykres Tornado dla estymacji zespołu projektowego
- Wykres Monte Carlo
- Ocena efektywności gracza
- Ranking
- Lista dyskusyjna
- Wielojęzyczność
Możecie pograć na symulatorze pod adresem: https://risk.octigo.pl.
Cały czas testujemy symulator ryzyk w projektach i czyścimy go z błędów, dlatego pozostawiamy jeszcze status Beta w tytule. Jeżeli macie propozycje odnośnie jego dalszego rozwoju, albo chcielibyście zgłosić błąd, to w ramach tej aplikacji utworzyliśmy prostą listę dyskusyjną.
PMBOK, PMP, PMI-ACP, CAPM, PMI-RMP, PMI-SP, PgMP, PfMP, PBA are registered marks of the Project Management Institute, Inc.