+48 512 364 075

Project Libre – darmowy odpowiednik MS Projecta

Marcin Żmigrodzki

Szukając wersji MS Project na Maca, co okazało się niewykonalne, Microsoft nie wypuścił wersji na ten komputer, znalazłem Project Libre. Kliknąłem „pobierz” i chwilę później miałem dorosłego „Projecta” na swojej maszynie.

Project Libre to open source’owy projekt utrzymywany na Source Forge. To oznacza, że można go pobierać za darmo, można również zajrzeć w kody i przyłączyć się do zespołu rozwijającego jego funkcje. Pakiet dostępny jest między innymi na Windows i Mac, co dla mnie okazało się zbawienne.
Massawa - szkolenie z zarządzania projektami

Na pierwszy rzut oka mocno inspirowany jest interface’m MS Projecta i dobrze, bo się przyzwyczaiłem. Zadanie dodaje się w sposób typowy, zależności tworzy przez przeciągnięcie zadań. System sam wylicza ścieżkę krytyczną, a nawet narysuje diagram sieciowy.

Pomyślałem, że nie wspiera wartości wypracowanej, ale mój błąd. System pozwala na zapisanie planu bazowego, przypisanie zasobów do zadań, przypisanie kosztów do zasobów, czyli wszystko, co potrzeba, aby wyliczyć PV.

Po czym przeliczyłem projekt na wybraną datę i… ta dam! Project Libre wyliczył EV oraz AC, a także CV, SV, EAC i tym podobne wskaźniki.

Ciekawą funkcją jest prezentowanie WBS wzbogaconego o koszty pakietów roboczych oraz przypisane zasoby.

Generalnie to dobra alternatywa dla kosztującego niemal 2000 zł. MS Projecta. Nie wiem tylko, czy Project Libre posiada jakiś odpowiednik Project Servera, bo pakiet byłby kompletny.

Pakiet można pobrać tutaj

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Kontakt
Interesują Cię nasze szkolenia? Skontaktuj się z nami: tel.:+48 512 364 075 e-mail: szkolenia@octigo.pl Formularz kontaktowy

Biuletyn

 

Chcesz wiedzieć, o czym piszemy na blogu, co nas fascynuje, co nowego dzieje się w Octigo? Zapisz się na nasz biuletyn.

Wypełniając powyższy formularz, zgadzam się na przetwarzanie podanych danych do celów marketingowych przez firmę Octigo sp. z o.o. Twój e-mail będzie przechowywany wyłącznie w naszej bazie, w każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych, Twój e-mail nie jest udostępniany innym podmiotom, wysyłamy biuletyn e-mailowy nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu.

 
 
Profil na Google+ PMI, PMBOK, PMP, PgMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.