W trakcie rozmów wielokrotnie praktycy projektów eksploracyjnych wielokrotnie wskazywali na wykorzystywanie zewnętrznych serwisów internetowych jako wsparcia kompetencyjnego. W przypadku projektów odkrywczych zasobów powszechnego internetu często nie wystarczają, bo mówimy tu o wiedzy, która jest nowatorska, mało jeszcze znana, niepewna, albo zastrzeżona.

Poniżej sporządziłem listę takich miejsc, w których można znaleźć przydatne informacje.

Artykuł jest fragmentem książki Bardziej niż Agile będącej w trakcie druku: https://onepress.pl/ksiazki/bardziej-niz-agile-marcin-zmigrodzki,baragi.htm#format/d

Serwisy naukowe

Pierwsza grupa to serwisy zawierające publikacje naukowe. Są to albo już wydane artykuły, albo w trakcie recenzji, albo takie, których autor zaniechał publikowania w recenzowanych periodykach.

Science.gov – https://www.science.gov/ – jest prowadzony przez USA i gromadzi prace naukowe z wybranych instytutów amerykańskich.

Researchgate – https://www.researchgate.net/ – to chyba największy otwarty serwis naukowy, zawiera artykuły napisane przez ponad dwadzieścia milionów naukowców z całego świata. Co więcej wielokrotnie zdarzało mi się, że gdy jakiejś pracy nie było w serwisie, pisałem do jej autora i ten wstawiał ją na moją prośbę.

Google Scholar – https://scholar.google.com/ – to wyszukiwarka prac naukowych zapewniające dostęp do treści wielu artykułów, choć nie wszystkich, bowiem indeksuje komercyjne bazy publikacji takie, jak EBSCO.

Academia – https://www.academia.edu/ – komercyjny serwis z artykułami naukowymi. Serwis jest częściowo płatny w formie subskrypcji, jednak sporo treści można pobierać za darmo.

Nietypowym serwisem jest Medtube, który zawiera filmy prezentujące anatomię człowieka i różne procedury medyczne. Medtube – https://medtube.net/

Arxiv – https://arxiv.org/ – zawiera miliony artykułów z obszaru IT, matematyki, fizyki i nauk przyrodniczych. Często to w nim najpierw pojawiają się przełomowe publikacji na temat sztucznej inteligencji.

Serwisy dla startupów i rozwoju nowych produktów

Druga grupa to serwisy poświęcone startupom i nowym produktom.

Crunchbase – https://www.crunchbase.com/ – baza tysięcy firm, szczególnie tych młodych, czyli startupów. Jej wielką zaletą jest to, że pozwala na eksport danych w postaci tabel z możliwością dalszej obróbki w arkuszu kalkulacyjnym lub narzędziu do analiz statystycznych. Świetny do skanowania światowego rynku startupów i robienia przekrojowych analiz. Zawiera również dane kontaktowe do zarządów i inwestorów w poszczególnych spółkach. Poniżej dla przykładu zamieściłem analizę czasu życia około 640 przedsiębiorstw od momentu założenia do momentu teraźniejszości lub do dnia ich zamknięcia dla trzech kategorii: sztuczna inteligencja, finansowe, marketplace’y. Gdy przyjrzeć się tym danym, to widać, że najkrócej istnieją startupy zajmujące się sztuczną inteligencją, ale generalnie istnieją conajmniej pięć lat zanim pojawią się w serwisie. Wolniej rozwijają się finansowe, a niektóre z nich istnieją nawet ponad czterdzieści lat (trudno w tym wypadku mówić o startupie).

Trudno byłoby przeprowadzić analizę kilkuset firm, gdyby nie istniała tak bogata baza danych o nich, jak Crunchbase. Zaś ten serwis pozwala na eksport danych w postaci tabel do arkusza kalkulacyjnego.

Kolejny serwis to Dealroom – https://dealroom.co/, który również pozwala na tworzenie wielowymiarowych analiz tysięcy startupów.

Funkcjonalność zbliżona do Crunchbase, w pewnym obszarach posiada kompletniejsze dane o firmach, a w innych mniej kompletne.

Z perspektywy walidacji modeli biznesowych szczególnie wartościowe są informacje na temat pozyskanego finansowania przez startupy. Zakładam, że duża kwota finansowania jest pośrednim i częściowym dowodem, że ktoś krytycznie przeanalizował model biznesowy takiej firmy.

Kickstarter – https://www.kickstarter.com/ – to nieco inny rodzaj miejsca w internecie, bowiem gromadzi on pomysły na startupy, które starają się zebrać finansowanie wśród internatów, to tak zwane finansowanie społecznościowe.

Z perspektywy weryfikacji pomysłów może on być wartościowy, bo jesteśmy w stanie po pierwsze wyszukać pomysł analogiczny do naszego i przeanalizować, jakie wzbudza zainteresowanie oraz na co położyli nacisk jego autorzy. Po drugie specyficznym testem zainteresowania jest założenie własnej strony na Kickstarter i uruchomienie kampanii. Reakcja ludzi na ten koncept powie nam bardzo dużo. 

Dla przykładu powiem, że kiedyś wspólnie z Pawłem Gąsowskim stworzyliśmy karty do gry i zastanawialiśmy się, czy warto zainwestować w ich rozwój i promocję. Aby zweryfikować hipotezę o ich atrakcyjności założyliśmy stronę na Indiegogo (poniżej opisany analogiczny serwis do Kickstarter) i obserwowaliśmy zainteresowanie. Niestety było żadne. Pomysł został zawieszony.

Indiegogo – https://www.indiegogo.com/ – to lonkurencyjna do Kickstartera platforma finansowania społecznościowego.

To czego, bardzo potrzebujesz przy testowaniu nowych pomysłów, to dotarcie do właściwej grupy odbiorców. Platformy finansowania społecznościowego mogą ci to właśnie zaoferować.

Owler – https://www.owler.com/feed – pozwala śledzić wybrane firmy. Agreguje informacje pochodzące z różnych kanałów: witryna, youtube, serwisy tematyczne, 

Failory – https://www.failory.com/ – z kolei gromadzi odwrotnie do poprzednich serwisów informacje o porażkach startupów z objaśnieniem przyczyn. Niesłychanie pożyteczna lektura przy planowaniu nowego biznesu. Jego autor sam dobiera firmy, o których chce pisać i rozsyła sympatyczny biuletyn z najnowszymi przypadkami.

 

Serwisy dla hardware i z modelami 3d

Kolejna grupa to serwisy dla twórców innowacji w obszarze maszyn i urządzeń, tzw. hardware.

Espacenet – https://worldwide.espacenet.com/ – to wyszukiwarka patentów zawierajaca przeszło sto pięćdziesiąt milionów rekordów. 

Podobną funkcję pełnią system Patent Inspiration – https://www.patentinspiration.com/, rozbudowanej wyszukiwarki opisów patentów.

Specyficzną grupą są serwisy zawierające trójwymiarowe modele różnych obiektów. Mogą być przydatne przy projektowaniu urządzeń, scenografii lub gier komputerowych. Należą do nich GrabCAD – https://grabcad.com/, 3D CAD Browser – https://www.3dcadbrowser.com/, Turbo Squid – https://www.turbosquid.com/, Open game art – https://opengameart.org/, Free 3D – https://free3d.com/

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This