Ostatnia nowina nadana przez TVN24 natchnęła mnie do szerszych rozmyślań. Takie zawody jak atrolodzy, wróżki, chiromanci, jasnowidze zostały wpisane na oficjalną listę profesji Ministerstwa Pracy. Wiadomość wypłynęła, ponieważ około 1000 naukowców podpisało protest przeciwko traktowaniu tego typu zajęć jako oficjalne zawody. Ministerstwo odparło, że skoro jest zawód naukowca, to może być i wróżki. A zawód kierownika projektu?

Otóż kierownik projektu nie jest oficjalnym zawodem wpisanym na listę Ministerstwa Pracy. Wytarczy wejść na link [3] i poszukać. Kilka lat temu znajomy wspominał mi, że SPMP starało się o oficjalne wpisanie naszej profesji na tą listę, ale bez skutku. Jest to tym bardziej ciekawe, że przedstawiciel Ministerstwa Pracy stwierdza, że wystarczy zgłosić zawód na listę i zostanie na niej zamieszczony, a lista jest aktualizowana co 2 lata [1, 2].

Cała sytuacja wydaje się o tyle zabawna, iż kierownik projektu jest drugim najbardziej poszukiwanym fachem w Polsce (po wykwalifikowanych robotnikach) i to od kilku lat, wystarczy rzucić okiem chociażby na mój post sprzed kilku miesięcy [4]. Ministerstwo Pracy nie zauważyło chyba takiej drobnej zmiany w strukturze zatrudnienia. A może jest tak dlatego, że kierownicy projektów nie przychodzą po prostu do Urzędów Pracy po prośbie, więc z perspektywy administracji publicznej nie istnieją? 😉

Aby podkreślić absurdalność całej sytuacji, muszę wspomnieć, że US News umieścił zarządzanie projektem na liście 5 najbardziej poszukiwanych kompetencji obok: przywództwa, analizy biznesowej, six sigmy i zarządzania łańcuchem dostaw [5].

Źródła:

  1. http://www.tvn24.pl/26086,1588246,0,1,resort-nie-spychajmy-wrozek-do-podziemia,wiadomosc.html
  2. http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,6325803,Ministerstwo_ustalilo__wrozka_to_tez_zawod.html
  3. http://www.praca.gov.pl/pages/klasyfikacja_zawodow2.php
  4. https://octigo.pl/2010/06/05/drugi-najbardziej-poszukiwany-zawod-w-polsce/
  5. http://www.usnewsuniversitydirectory.com/top-five-skills.aspx?mcid=50316
Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This