Zachęcony kilkoma komentarzami postanowiłem podzielić się refleksją z egzaminu i całego procesu certyfikacji PMI-ACP®.

PMI-ACP® to jeden z siedmiu tytułów które oferuje Project Management Institute. Ten dotyczy metod, technik, filozofii pracy i procesów zarządzania zwinnego projektem. Jest to też jeden z wielu certyfikatów zwinnego zarządzania projektami, które oferuje rynek. Jednak ten obejmuje stosunkowo szerokie spektrum wiedzy.

Warunki wstępne są analogiczne do PMP®, PgMP®, PfMP® i innych. Trzeba wykazać się doświadczeniem w zwinnych projektach, przy czym niekonieczne w roli kierownika projektu. Ja wykazałem kilkanaście naszych aplikacji mobilnych i wprost napisałem, że byłem w nich product ownerem lub członkiem zespołu. Co więcej projekt nie musi być prowadzony od deski do deski zgodnie ze Scrum lub inną metodyką. Wystarczy, że wykaże się, że zostały w nim zastosowane pewne techniki i metody zwinne. Trzeba wykazać się zarówno doświadczenie w projektach (2000 godzin), jak i w projektach zwinnych (dodatkowe 1500 godzin). Posiadacze PMP®  lub PgMP® pierwsze 2000 godzin mogą od razu sobie zaliczyć. I dodatkowo 3 dni na szkoleniu zwinnym. Ja wpisałem sobie udział w konferencjach na temat metod zwinnych i też przeszło przez weryfikację PMI®.

Po potwierdzeniu spełnienia warunków wstępnych i opłaceniu (415 $) spodziewałem się, że znowu zostanę wylosowany do przypadkowego audytu tak, jak to miało miejsce dwa razy poprzednio, ale tym razem nie. Już mi lepiej z oczy patrzyło. Więc pozostało zapisać się na egzamin i zdać go.

W Polsce dostępnych jest kilkanaście centrum Prometric, które pozwalają zdać PMI Agile Certified Practitioner®. Dużo więcej, niż w przypadku PMP® oraz PgMP®. Ja trafiłem na malutki pokoik bez okien w jednej z firm szkoleniowych. Jedyna uwaga, że we Wrocławiu nie działała klimatyzacja, a koledze obok zawiesiła się przeglądarka i musiał przerwać test. Ale poza tym wszystko w porządku.

A teraz parę słów o samym egzaminie

Egzamin okazał się prostszy niż PMP®. W trakcie przygotowań zrobiłem ok. 200 pytań próbnych i finalnie miałem 80-90% poprawnych odpowiedzi. Czas nauki, dosyć nieregularnej, to ok. 1 miesiąc. Muszę nadmienić, że czasem prowadzę szkolenia ze Scrum, więc troszkę wiedzy już miałem. Polecam tą książkę z pytaniami testowymi. Fajne objaśnienia i całkiem wierne pytania w stosunku do rzeczywistego egzaminu. Ponadto przeczytałem część książek spośród tych, które proponuje PMI, jednak wydaje mi się, że dla zdania egzaminu przydałoby się tylko coś o Scrum łyknąć i przejrzeć parę blogów. Na końcu zamieszczam listę pojęć, jakie wynotowałem sobie w trakcie przygotowań do egzaminu, IMHO pokrywają ponad 90% merytoryki na teście ACP.

Na teście jest dużo pytań definicyjnych typu co to znaczy „self-organizing and empowered team”, ok. 30% pytań sytuacyjnych, trochę pytań o różnice lub wspólne elementy XP, Scrum, Lean. I terminologię tych trzech podejść trzeba znać dokładnie. Zadnych pytań, w których cos trzeba wyliczyć, żadnych o Crystal ani DSDM, żadnych o kodeks etyczny. Bardzo duża grupa pytań o rolę lidera w podejściu zwinnym, typu „co byś zrobił w takie sytuacji”, a w odpowiedziach podpuchy odnoszące się do podejścia kaskadowego. Pojawił mi się jeden jedyny obrazek prezentujący burndown chart i jego interpretację. Posiadacze PMP® i pasjonaci PMBOK® Guide, PRINCE2 i tego typu standardów muszą podwójnie uważać. Coś, co jest oczywistością w przypadku podejścia tradycyjnego, jest błędem w podejściu zwinnym. Podstawowe założenie na przykład to takie, że zespół jest decyzyjny w większości spraw, a nie kierownik projektu.

Niestety wyniki są bardzo ogólne: dwa obszary wiedzy i trzy poziomy: below, moderately i proficient. W moim przypadku przy 80-90% na wynikach próbnych zdałem oba obszary na proficient. Obok obrazek z przykładowym raportem po egzaminie.

Na koniec warto wspomnieć, że jest baaaaardzo dużo czasu na teście, czyli zupełnie inaczej niż na PMP® i PgMP®. Całość można napisać w 1,5 godziny. Pisałem 2 godziny, bo zrobiłem sobie przerwę na kawę, pomogła, bo już mnie głowa bolała i dwa razy przejrzałem wątpliwe pytania. Pytania raczej krótkie, więc i z czytaniem człowiek problemu nie miał. Nawet nie musiałem ruszać ustami, żeby zrozumieć cały akapit.

Podsumowanie

PMI głośno zapowiada zmianę całego systemu naliczania PDU oraz niezależnie niewielką modyfikację zawartości merytorycznej testu. W najbliższym czasie w związku z tą zmianą będzie można o 20% taniej zapisać się na egzamin PMI-ACP®.

Dlaczego przystąpiłem do kolejnego certyfikatu? No cóż, każdy zbieracz tytułów musi sobie zadać pytanie, czego mu w życiu brakuje, że po raz kolejny siada do książek i uczy się sporej paczki wiedzy. Ja miałem zlecone szkoleni z PMI-ACP® i chciałem się dobrze do niego przygotować.

A dyplom wygląda tak, jak to można zobaczyć na załączonym obrazku. W elektronicznej wersji było dostępny nazajutrz po egzaminie, na papierowy wciąż czekam.

Literatura

PMI® na dwóch stronach wymienia dwa różne zestawienia książek do poczytania przed egzaminem. Zrobiłem skonsolidowaną listę z nich i poniżej zamieszczam:

 • E. Derby: Agile Retrospectives: Making Good Teams Great
 • A. Cockburn: Agile Software Development: The Cooperative Game – 2nd Edition
 • M. Sliger: The Software Project Manager’s Bridge to Agility
 • G. Smith: Becoming Agile: …in an imperfect world
 • J. Shore: The Art of Agile Development
 • K. Schwaber: Agile Project Management with Scrum
 • M. Cohn: Agile Estimating and Planning
 • D. Rawsthorne: Exploring Scrum: The Fundamentals
 • J. Highsmith: Agile Project Management: Creating Innovative Products
 • M. Hammarberg: Kanban In Action
 • E. Derby: Agile Retrospectives: Making Good Teams Great
 • D. Anderson: Kanban: Successful Evolutionary Change for your Technology Business
 • A. Cockburn: Agile Software Development: The Cooperative Game
 • A. Shalloway: Lean-Agile Software Development
 • L. Adkins: Coaching Agile Teams: A Companion for ScrumMasters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition
 • M. Sliger: The Software Project Manager’s Bridge to Agility
 • R. Wysocki: Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme
 • M. Cohn: User Stories Applied: For Agile Software Development

Zagadnienia i terminy zwinne przydatne na egzaminie

Poniżej zamieszczam terminologię, którą sobie wynotowałem, przygotowując się do egzaminu PMI-ACP®.

12 agile principlesactive listening: internal, focused, globalAffinity Estimationagile coachingAgile Portfolio Managementagile project planagile retrospectiveAgile Risk Management

agile roles

agile triangle

automatic testing

Boehm’s Theory

burn up chart

caves and commons

check-ins

cone of uncertainty

continuous code integration

crystal

cumulative flow diagram

daily scrum/daily standup

dsdm atern

EQ

epic

evm for agile

exploration based project

extrinsic

feature buffer and schedule buffer

feature card modeling

feeding buffer

fichbone

five core principles of xp

fixed price contract

hardening iteration

herzberg theory

ideal days

impediment

incremental deliveryinformation radiatorinvestment in estimationIRRiteration burndown chartiteration planningiteration retrospectivekanban board

Kano model

lean software development

lean wastes in software

LRM last responsible momen decision point

maslow theory

Mcclelland’s Theory

Minimally Marketable Feature (MMF)

minimum marketable feature

modeling in xp

Moscow

NPV

osmoitic communication

pair programming

parking lot chart

participatory decision making

persona

pmi code of ethics

process cycle efficiency = va/nva

product backlog

product based project

product champion in lean

product direction in lean

product owner

release burndown chart

release plan

release plan and backlog
release retrospectiverepositoryretrospective stepsreview meetingrisk based spikerisk burndown chartROISAMIscalability

scrum of scrums

self-organizing team

servant leadership

shared code ownership

shu ha ri

slack

spaghetti diagram

story estimation techniques

story points

suprise retrospective

t&m contract

task board

test driven development

time value of money

timeboxing

triangulation estimation

user story

value point analysis

velocity

visioning, product roadmap

voting with dots

vsm

work in progress (WIP)

scrum roles: product owner, scrum master, team

XP roles: coach, customer, programmer, administrator, tester, tracker

PMI, PMBOK, PMP, PMI-ACP, PgMP, PfMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This