Nowa wersja, już szósta PMBOK® Guide pojawi się najprawdopodobniej pod koniec 2016 roku lub na początku 2017 roku. Właśnie przeglądałem wersję draft, która wskazuje na nieco zmienioną strukturę całej książki: kilka procesów znikło, kilka nowych pojawiło się. Ale po kolei.

Aktualnie korzystamy z PMBOK® Guide 5, który ma ponad 500 stron i jest podstawą certyfikacji PMP®, CAPM® oraz PgMP®. Co wersja książka zwiększa swoją objętość o przynajmniej 100 stron, można więc dedukować, że kolejna edycja będzie miała ponad 600 stron. Książka oferuje pewien wybór dobrych praktyk projektowych redagowany przez grupę ochotników ze świata zarządzania projektami.

Dlaczego uważam, że nowa wersja pojawi się za niecały rok.

  1. Prace nad PMBOK® 6 ruszyły w 2014 roku. Już wtedy PMI® informował, że ten projekt rozpisany jest na 2 lata.
  2. PMI właśnie udostępnił pierwszą wersję draft. Nie ma w niej jeszcze opisów technik i narzędzi, ale już jest lista procesów z krótkim opisem, obszary wiedzy i grupy procesów. Kolejna wersja pewnie będzie zawierała już pełną treść książki, ale nadal w formacie roboczym. I około pół roku później ukaże się już oficjalnie.
  3. W jednym z wywiadów z kierownictwem PMI w internecie padła deklaracja, że nowy PMBOK® Guide ukaże się 31 grudnia 2016.
  4. Pierwsza rewizja PMBOK® Guide 6 będzie trwała do 6 kwietnia. Druga rozpocznie się po przeglądzie uwag. To daje sporo czasu na drugą rewizję w Q2 lub Q3 2016. Więcej na ten temat znajdziecie na tej stronie.
  5. Nowe Standardy for Program Management® i Portfolio Management® mają wyjść jeszcze w tym roku. Z reguły wszystkie 3 standardy były zmieniane mniej więcej w tym samym momencie.

Pozostaje pytanie, jak szybko PMI® zaktualizuje bazę pytań do nowej wersji. Może to zabrać kolejnych parę miesięcy, zatem luźno szacując w połowie 2017 roku mogą zmienić się testy na PMP®. Ostatnia zmiana ze stycznia 2016 była dość duża mimo, że nie wiązała się ze zmianą wersji książki. Uczestnicy szkoleń mówią, że pojawiło się kilkanaście nowych pytań o rezultaty biznesowe projektów i wpływ projektu na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, co dla mniej doświadczonych kierowników może okazać się nieco podchwytliwe. Zmiana związana z pojawieniem się 6 wersji PMBOK® może być tym bardziej znacząca. Sam PMI mówi, że w PMBOK® Guide pojawi się odniesienie do zwinnego środowiska projektów.

PMBOK® Guide 6 można do 6 kwietnia komentować z tej strony.

PMI, PMBOK, PMP, PMI-ACP, PgMP, PfMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This