Firma Instantis opublikowała ciekawy model dojrzałości programów Six Sigma, ujmujący nie tylko zakres działań, ale i tempo wdrażania. Dzięki niemu można sobie dokonać porównania efektywności z modelową organizacją.

Obok przedstawiam schemat z witryny firmy Instantis, a poniżej umieściłem opracowany przeze mnie roadmap na podstawie tego modelu dojrzałości.

Tutaj można po zalogowaniu się pobrać PDF z charakterystyką modelu. Ocenia on organizację na skali od poziomu inicjalnego, przez fazę wczesnych sukcesów, zwiększania skali, instytucjonalizację, po zmianę kultury organizacyjnej. Na każdym z tych poziomów mierzy się program w różnych aspektach: przywództwa, szkoleń, ludzi, projektów, wpływu finansowego, raportowania, oprogramowania, strategii, działań poza DMAIC oraz kultury organizacji.

Wartościowe jest to, że firma Instantis przeprowadziła badania wielu organizacji za pomocą swojego modelu, więc jest do czego się porównać przy ocenie zaawansowania naszych działań.

Model jest użyteczny, gdyż ocenę właściwego poziomu dokonuje się w oparciu o szereg pytań odnośnie realizowanych inicjatyw w firmie. Czyli, jeżeli coś robimy w ramach programu Six Sigma, to możemy sobie zaznaczyć na modelu i po prostym przeliczeniu wyjdzie nam w miarę obiektywnie ustalony poziom dojrzałości.

Jednocześnie na bazie tego modelu  pewien konsultant napisał pracę magisterską porównującą 5 banków ze sobą (nie mam zgody, więc nie podaję Jego danych kontaktowych). To dodatkowo podnosi jego atrakcyjność, bowiem można stworzyć odniesienie również do naszych realiów rynkowych.

A wartości benchmarkowania się żadnemu sigmowcowi udowadniać chyba nie muszę. 🙂


(dzięki Michał za podrzucenie tego linka, źródło części przykładów i inspiracja: http://cach.pl/)

Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się na nasz newsletter

Twój e-mail został zapisany

Share This