Od dwóch miesięcy powstaje nasza najnowsza symulacja szkoleniowa pod roboczą nazwą Samoloty. Symulacja na temat współpracy analityków z wdrożeniowcami we wspólnych projektach. „Projektach”, bo tym razem uczestnicy będą mieli za zadanie wykonać 4 projekty w dwa dni.
Ciekawe jest to, że symulacja powstaje w ramach programu szkoleniowego dla jednego z naszych klientów. Klient potrzebował narzędzi szkoleniowych dla 400 analityków i wdrożeniowców, a my zaproponowaliśmy, aby przeszkolić ich razem, bo przecież razem pracują w dziesiątkach projektów. I tak ruszyliśmy z wymyślaniem Samolotów.
Szacujemy, że prace nad szkoleniem potrwają jeszcze dwa miesiące i będziemy mieć nową grę w ofercie. (aktualizacja: właściwie to już ja mamy)
Symulacja jest adresowana do analityków i wdrożeniowców pracujących w projektach informatycznych. Jednak nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że problem analizy wymagań i ich produkcji dotyczy też naszych klientów spoza rynku IT, np. produkujących meble, mierniki elektryczne, płyty budowlane etc.
Uczestnicy mają zmierzyć się z 4 projektami, w których na przemian będą pełnić rolę analityków oraz wdrożeniowców. Jeden z projektów dotyczyć będzie wyrzutni samolotów, inny ich transportu fabryki do centrum lotów, jeszcze inny zdalnego sterowania wyrzutnią i ostatni urządzenia do podnoszenia samolotów z wagonu do wyrzutni. W całości te projekty złożą się na spójne rozwiązanie.
Celem szkolenia jest budowanie postaw opierających się na braniu odpowiedzialności za wspólny projekt, a nie przerzucaniu winy w stylu „zrobiłem tak, jak ktoś wymyślił w specyfikacji”. Celem jest tez zachęta do uzgadniania standardów analizy wymagań zamiast działania ad hoc.
Relacje między analitykami a wdrożeniowcami często bywają napięte i są źródłem wielu konfliktów w projekcie. Szkolenie Samoloty ma za zadanie uświadamiać ich wpływ na sukces projektu.