Zachęcony kilkoma komentarzami postanowiłem podzielić się refleksją z egzaminu i całego procesu certyfikacji PMI-ACP®.
PMI-ACP® to jeden z siedmiu tytułów które oferuje Project Management Institute. Ten dotyczy metod, technik, filozofii pracy i procesów zarządzania zwinnego projektem. Jest to też jeden z wielu certyfikatów zwinnego zarządzania projektami, które oferuje rynek. Jednak ten obejmuje stosunkowo szerokie spektrum wiedzy.
Warunki wstępne są analogiczne do PMP®, PgMP®, PfMP® i innych. Trzeba wykazać się doświadczeniem w zwinnych projektach, przy czym niekonieczne w roli kierownika projektu. Ja wykazałem kilkanaście naszych aplikacji mobilnych i wprost napisałem, że byłem w nich product ownerem lub członkiem zespołu. Co więcej projekt nie musi być prowadzony od deski do deski zgodnie ze Scrum lub inną metodyką. Wystarczy, że wykaże się, że zostały w nim zastosowane pewne techniki i metody zwinne. Trzeba wykazać się zarówno doświadczenie w projektach (2000 godzin), jak i w projektach zwinnych (dodatkowe 1500 godzin). Posiadacze PMP® lub PgMP® pierwsze 2000 godzin mogą od razu sobie zaliczyć. I dodatkowo 3 dni na szkoleniu zwinnym. Ja wpisałem sobie udział w konferencjach na temat metod zwinnych i też przeszło przez weryfikację PMI®.
Po potwierdzeniu spełnienia warunków wstępnych i opłaceniu (415 $) spodziewałem się, że znowu zostanę wylosowany do przypadkowego audytu tak, jak to miało miejsce dwa razy poprzednio, ale tym razem nie. Już mi lepiej z oczy patrzyło. Więc pozostało zapisać się na egzamin i zdać go.
W Polsce dostępnych jest kilkanaście centrum Prometric, które pozwalają zdać PMI Agile Certified Practitioner®. Dużo więcej, niż w przypadku PMP® oraz PgMP®. Ja trafiłem na malutki pokoik bez okien w jednej z firm szkoleniowych. Jedyna uwaga, że we Wrocławiu nie działała klimatyzacja, a koledze obok zawiesiła się przeglądarka i musiał przerwać test. Ale poza tym wszystko w porządku.
A teraz parę słów o samym egzaminie
Egzamin okazał się prostszy niż PMP®. W trakcie przygotowań zrobiłem ok. 200 pytań próbnych i finalnie miałem 80-90% poprawnych odpowiedzi. Czas nauki, dosyć nieregularnej, to ok. 1 miesiąc. Muszę nadmienić, że czasem prowadzę szkolenia ze Scrum, więc troszkę wiedzy już miałem. Polecam tą książkę z pytaniami testowymi. Fajne objaśnienia i całkiem wierne pytania w stosunku do rzeczywistego egzaminu. Ponadto przeczytałem część książek spośród tych, które proponuje PMI, jednak wydaje mi się, że dla zdania egzaminu przydałoby się tylko coś o Scrum łyknąć i przejrzeć parę blogów. Na końcu zamieszczam listę pojęć, jakie wynotowałem sobie w trakcie przygotowań do egzaminu, IMHO pokrywają ponad 90% merytoryki na teście ACP.
Na teście jest dużo pytań definicyjnych typu co to znaczy „self-organizing and empowered team”, ok. 30% pytań sytuacyjnych, trochę pytań o różnice lub wspólne elementy XP, Scrum, Lean. I terminologię tych trzech podejść trzeba znać dokładnie. Zadnych pytań, w których cos trzeba wyliczyć, żadnych o Crystal ani DSDM, żadnych o kodeks etyczny. Bardzo duża grupa pytań o rolę lidera w podejściu zwinnym, typu „co byś zrobił w takie sytuacji”, a w odpowiedziach podpuchy odnoszące się do podejścia kaskadowego. Pojawił mi się jeden jedyny obrazek prezentujący burndown chart i jego interpretację. Posiadacze PMP® i pasjonaci PMBOK® Guide, PRINCE2 i tego typu standardów muszą podwójnie uważać. Coś, co jest oczywistością w przypadku podejścia tradycyjnego, jest błędem w podejściu zwinnym. Podstawowe założenie na przykład to takie, że zespół jest decyzyjny w większości spraw, a nie kierownik projektu.
Niestety wyniki są bardzo ogólne: dwa obszary wiedzy i trzy poziomy: below, moderately i proficient. W moim przypadku przy 80-90% na wynikach próbnych zdałem oba obszary na proficient. Obok obrazek z przykładowym raportem po egzaminie.
Na koniec warto wspomnieć, że jest baaaaardzo dużo czasu na teście, czyli zupełnie inaczej niż na PMP® i PgMP®. Całość można napisać w 1,5 godziny. Pisałem 2 godziny, bo zrobiłem sobie przerwę na kawę, pomogła, bo już mnie głowa bolała i dwa razy przejrzałem wątpliwe pytania. Pytania raczej krótkie, więc i z czytaniem człowiek problemu nie miał. Nawet nie musiałem ruszać ustami, żeby zrozumieć cały akapit.
Podsumowanie
PMI głośno zapowiada zmianę całego systemu naliczania PDU oraz niezależnie niewielką modyfikację zawartości merytorycznej testu. W najbliższym czasie w związku z tą zmianą będzie można o 20% taniej zapisać się na egzamin PMI-ACP®.
Dlaczego przystąpiłem do kolejnego certyfikatu? No cóż, każdy zbieracz tytułów musi sobie zadać pytanie, czego mu w życiu brakuje, że po raz kolejny siada do książek i uczy się sporej paczki wiedzy. Ja miałem zlecone szkoleni z PMI-ACP® i chciałem się dobrze do niego przygotować.
A dyplom wygląda tak, jak to można zobaczyć na załączonym obrazku. W elektronicznej wersji było dostępny nazajutrz po egzaminie, na papierowy wciąż czekam.
Literatura
PMI® na dwóch stronach wymienia dwa różne zestawienia książek do poczytania przed egzaminem. Zrobiłem skonsolidowaną listę z nich i poniżej zamieszczam:
- E. Derby: Agile Retrospectives: Making Good Teams Great
- A. Cockburn: Agile Software Development: The Cooperative Game – 2nd Edition
- M. Sliger: The Software Project Manager’s Bridge to Agility
- G. Smith: Becoming Agile: …in an imperfect world
- J. Shore: The Art of Agile Development
- K. Schwaber: Agile Project Management with Scrum
- M. Cohn: Agile Estimating and Planning
- D. Rawsthorne: Exploring Scrum: The Fundamentals
- J. Highsmith: Agile Project Management: Creating Innovative Products
- M. Hammarberg: Kanban In Action
- E. Derby: Agile Retrospectives: Making Good Teams Great
- D. Anderson: Kanban: Successful Evolutionary Change for your Technology Business
- A. Cockburn: Agile Software Development: The Cooperative Game
- A. Shalloway: Lean-Agile Software Development
- L. Adkins: Coaching Agile Teams: A Companion for ScrumMasters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition
- M. Sliger: The Software Project Manager’s Bridge to Agility
- R. Wysocki: Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme
- M. Cohn: User Stories Applied: For Agile Software Development
Zagadnienia i terminy zwinne przydatne na egzaminie
Poniżej zamieszczam terminologię, którą sobie wynotowałem, przygotowując się do egzaminu PMI-ACP®.
12 agile principlesactive listening: internal, focused, globalAffinity Estimationagile coachingAgile Portfolio Managementagile project planagile retrospectiveAgile Risk Management
agile roles agile triangle automatic testing Boehm’s Theory burn up chart caves and commons check-ins cone of uncertainty continuous code integration crystal cumulative flow diagram daily scrum/daily standup dsdm atern EQ epic evm for agile exploration based project extrinsic feature buffer and schedule buffer feature card modeling feeding buffer fichbone five core principles of xp fixed price contract hardening iteration herzberg theory ideal days impediment |
incremental deliveryinformation radiatorinvestment in estimationIRRiteration burndown chartiteration planningiteration retrospectivekanban board
Kano model lean software development lean wastes in software LRM last responsible momen decision point maslow theory Mcclelland’s Theory Minimally Marketable Feature (MMF) minimum marketable feature modeling in xp Moscow NPV osmoitic communication pair programming parking lot chart participatory decision making persona pmi code of ethics process cycle efficiency = va/nva product backlog product based project product champion in lean product direction in lean product owner release burndown chart release plan |
release plan and backlog release retrospectiverepositoryretrospective stepsreview meetingrisk based spikerisk burndown chartROISAMIscalability scrum of scrums self-organizing team servant leadership shared code ownership shu ha ri slack spaghetti diagram story estimation techniques story points suprise retrospective t&m contract task board test driven development time value of money timeboxing triangulation estimation user story value point analysis velocity visioning, product roadmap voting with dots vsm work in progress (WIP) scrum roles: product owner, scrum master, team XP roles: coach, customer, programmer, administrator, tester, tracker |
PMI, PMBOK, PMP, PMI-ACP, PgMP, PfMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.