Coraz częściej spotykamy sie z pytaniem, czym jest zarządzanie projektami? Czasem na usta ciśnie sie odpowiedź, że: „jest to nauka…”. A no właśnie, czy faktycznie „nauka”?
Zarządzanie projektami to dziedzina wiedzy stosunkowo nowa. PMI (Project Management Institute), jako organizacja skupiająca z zrzeszająca ludzi związanych z projektami powstała w 1969 roku Pensylwanii w USA. Polski oddział pojawił sie dopiero po 35 latach. Od tego czasu tempo przenikania wiedzy propagowanej przez PMI do naszego życia stało się znaczące. Nadal jednak PMBOK to zbiór standardów przyjętych do zarządzania projektami. Czy zatem można powiedzieć, że nie jest to dziedzina naukowa? jako jedynie magister, nie podejmuje się oceny naukowości tego zagadnienia. Bo z jednej strony skoro taki przedmiot pojawia się na uczelniach wyższych to znak, że nauką być musi. Prawdopodobnie zgodnie z UCHWAŁA CENTRALNEJ KOMISJI DO SPRAW STOPNI I TYTUŁÓW z dnia 24 października 2005 r. w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych należy do nauk ekonomicznych.
Z drugiej strony Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, nie przewiduje zawodu Kierownik Projektu. A nauka, która ma już kilkadziesiąt:) lat ma sie bardzo słabo do ponad wiekowej matematyki.
Ale, do czego zmierzam:) jeden z moich znajomych, Tomasz Witkowski popełnił jakiś czas temu prelekcję na temat „Czy nauki społeczne są naukami kultu cargo”. Jeśli macie obserwacje, które mówią, że zarządzanie projektami to właśnie niewnoszący nic zestaw pozorowanych czynność dajcie znać. Dla zainteresowanych, o co właściwie mi chodzi link.
co to znaczy kult cargo?
chyba nie wyjaśniłeś tego w tekście
Słuszna uwaga doktorze Watsonie:) dlatego też dla uproszczenia załączyłem link do całkiem niedługiego wykładu na ten temat…
Ale masz rację jeszcze dzisiaj to opisze nieco lepiej.
p