W odpowiedzi na krytyczne uwagi odnośnie formy poprzedniego wpisu postanowiłem wprowadzić usprawnienie – drzewo decyzyjne zamiast kilku długich akapitów tekstu. Mam nadzieję, że Wam się sposoba.
Metodyka #1, z cyklu Najlżejsza metodyka świata, ma za zadanie rozwiązać problem niezdecydowania klienta, który prawdopodobnie nie wie, czego chce albo obawia się podejmowania decyzji.
W jednym z poprzednich wpisów rozpocząłem temat najlżejszej metodyki świata. Ma ona jedno założenie: rozwiązuje jeden i tylko jeden problem w projekcie. W tym tekście zajmę się problemem #1 Klient ciągle zmienia zdanie i nie chce niczego zatwierdzić.
Cały problem rozpisałem na kolorowym diagramie decyzyjnym tutaj załączonym. Ze względu na rozmiar trzeba go powiększyć do maksymalnego zbliżenia, aby się z nim zapoznać.
Podsumowując
Najlżejsza metodyka świata w tytułowym przypadku sprowadza sie do:
- Ustalenia relacji decyzyjnych między osobą wyznaczoną, ale niedecyzyjną a faktycznym decydentem.
- Uzyskania oczekiwań odnośnie komunikacji z pozornym i faktycznym decydentem.
- Podzielenia projektu jak najdrobniejsze fragmenty w trakcie realizacji i uzyskiwania ich zatwierdzeń.
Ciekawy link nawiązujący do tematu: http://cio.cxo.pl/artykuly/52963/Wymagania.i.projekty.html. Według tego artykułu tylko 25% funkcji systemu informatycznego jest rzeczywiście potrzebnych, a aż 45% nigdy się nie używa.
świetne drzewko decyzyjne! dla mnie jako wzrokowca idealne.
że też wcześniej nie widziałam tej analizy 🙂