+48 512 364 075

scrum

7 metod podniesienia wiarygodności prognoz w projektach

Ile projektów, które pamiętacie, braliście udział, a może koordynowaliście skończyło się sukcesem? Sukcesem, czyli skończyło się w terminie i budżecie podanym na początku, dostarczyło cały zakres w satysfakcjonującej klienta jakości. Przewidywanie przyszłości jest nieodłącznym elementem prowadzenia projektów. Błędne prognozy są często źródłem opóźnień, przekroczeń i braku sukcesu. Zatem pytanie o podniesienie wiarygodności prognoz okazuje się szalenie istotne.

Więcej
17.10.2015
Marcin Żmigrodzki

Porównanie metodyk na przykładzie biegu sztafetowego – część 1 planowanie

Sztafeta to bieg drużynowy, szerszą definicję można znaleźć na Wikipedii. A co było, gdyby bieg sztafetowy zrealizować zgodnie z którąś z metodyk projektowych? Z zachowaniem całej dosłowności danej metodyki. A gdyby po kolei przebiec sztafetę każdą ze znanych metodyk, to czy nadal mielibyśmy szanse na medal? Taki eksperyment myślowy przyszedł mi do głowy parne, lipcowe popołudnie. Być może to wina temperatury, a może wakacji. Do […]

Więcej

Jak uzasadnić projekt?

Istnieje wiele powodów uruchomienia projektów: nowe produkty, oszczędności, rozwój wiedzy, satysfakcja ludzi, pieniądze. Nie zawsze ROI jest najlepszym wskaźnikiem, a czasem nawet warto uruchomić projekt o dużej stracie. Jednocześnie mamy dostępne wiele różnych podejść do realizacji projektów: Six Sigma, wrzutka ad hoc, PMBOK® Guide kaskadowy, zwinny Scrum, ewolucyjny. Postanowiłem zebrać te wszystkie podejścia i zapisać je w formie prostych schematów, aby łatwiej było wybrać, która metoda […]

Więcej

Rozpoczynamy rekrutację na V edycję Szkoły Project Managera

Piąta edycja naszych studiów podyplomowych rozpocznie się w listopadzie i potrwa 6 miesięcy. Tym razem program wzbogaciliśmy o jeden dzień na temat zwinnych metod zarządzania projektami oraz symulację Scrum Droid. Pracujemy również nad trzema nowymi projektami, które będą stanowić uzupełnienie wiedzy na studiach: gra mobilna Business Inc w aspekcie zarządzania portfelem projektów, aplikacja wspierająca naukę do egzaminu PMP® – PMP® Voice Quiz oraz niespodzianka.

Więcej

PMI Agile Certified Practitioner® – spostrzeżenia z egzaminu

Zachęcony kilkoma komentarzami postanowiłem podzielić się refleksją z egzaminu i całego procesu certyfikacji PMI-ACP®. PMI-ACP® to jeden z siedmiu tytułów które oferuje Project Management Institute. Ten dotyczy metod, technik, filozofii pracy i procesów zarządzania zwinnego projektem. Jest to też jeden z wielu certyfikatów zwinnego zarządzania projektami, które oferuje rynek. Jednak ten obejmuje stosunkowo szerokie spektrum wiedzy.

Więcej
12.06.2015
Marcin Żmigrodzki

Porównanie certyfikacji zwinnego zarządzania projektami

Zwinne podejście do prowadzenia projektów (tzw. agile) szturmem zdobywa zainteresowanie kierowników projektów w Polsce. Aktualnie dostępnych jest kilka ścieżek, w ramach których można formalnie potwierdzić posiadanie wiedzy na temat tej rodziny metodyk. Postanowiłem przeanalizować takie ścieżki certyfikacyjne, jak: Certified Scrum Master, Professional Scrum Master, Agile Certified Practitioner, Agile PM.

Więcej
02.04.2015
Marcin Żmigrodzki

Zakończyliśmy IV edycję Szkoły Project Managera

Kilka dni temu zakończyliśmy czwartą już edycję naszej Szkoły Project Managera. Od tej edycji program został rozszerzony do 7 zjazdów (14 dni) i wprowadziliśmy szereg zmian, między innymi symulację Scrum Droid. Na filmiku możecie zobaczyć jak robot pędzi do celu. Był to chyba najszybszy robot w historii tego szkolenia. Wymóg pokonania metra w 20 sekund przeskoczył z dużym zapasem.

Więcej

Product Backlog jako narzędzie komunikacji z udziałowcami projektu

Scrum to spójny i coraz popularniejszy zbiór ról, procesów, dokumentów i metod wspierający realizację zwinnych projektów. Jednak nie w każdej sytuacji zastosowanie całej metodyki jest wskazane. Czasem warto wybrać pojedynczą technikę, która zrealizuje jedno zadanie. Dyskusja z Darkiem na ostatnim seminarium PMI zainspirowała mnie do wyjęcia właśnie jednej techniki – Product Backlog i wykorzystania jej do zarządzania komunikacją z interesariuszami projektu.

Więcej
02.02.2015
Marcin Żmigrodzki

PMI Award 2014 dla Scrum Droid!!! Hurrraaaa!

Oficjalnie informujemy, że nasze szkolenie Scrum Droid wygrało konkurs na najlepsze szkolenie z zarządzania projektami PMI Award 2014. Ciekawe jest to, że Scrum Droid przybliża Scruma, a nie certyfikat Agile Certified Practitioner oferowany przez PMI. Ekspertom Project Management Institute widać nie przeszkadzało, że uczymy konkurencyjnego podejścia. Rozdanie nagród odbędzie się w Arizonie w trakcie kongresu PMI North America w listopadzie.

Więcej
04.09.2014
Marcin Żmigrodzki

Nowe szkolenie ABC Projektów

Podstawy projektów w pigułce. W 2 dni zrozumiesz, o co chodzi metodykami projektowymi i poznasz najbardziej użyteczne techniki. Postanowiliśmy połączyć najlepsze moduły szkoleniowe i stworzyć szkolenie, które w pigułce przybliży świat zarządzania projektami. W ciągu 2 dni można poznać podstawy najpopularniejszych metodyk do prowadzenia projektów. Pokazujemy zarówno podejście tzw. kaskadowe (PMBOK, PRINCE), jak i zwinne (Scrum, Agile). A dzięki zdobytej wiedzy, łatwiej możesz wybrać, które […]

Więcej

Massawa i Scrum Droid w Krakowie – zapisy otwarte

Na konferencji Smart PM 14 i 15 marca w Krakowie będziecie mieli szansę wziąć udział w Massawie i Scrum Droid. Organizatorzy konferencji właśnie uruchomili zapisy i opublikowali szczegółowy program.

Więcej
15.02.2014
Marcin Żmigrodzki

Kanban and Scrum making the most of both – recenzja

Ciekawa książka wpadła mi w ręce ostatnio na temat tzw. Scrumbana, czyli połączenia dwóch podejście do zarządzania pracą Scruma i Kanbana. Pozycja tym bardziej interesująca, że jak oznajmia wydawca można ją pobrać z jego witryny za darmo w formacie PDF. Link znajdziecie na końcu artykułu.

Więcej

Test próbny ze Scrum w aplikacji WSB we Wrocławiu

Umieściliśmy test próbny na poziomie Scrum Master w naszej aplikacji dla WSB we Wrocławiu. Test składa się z 20 pytań wyboru i został stworzony przez jednego z naszych wykładowców – Przemka Skrzeka, doświadczonego Scrum Mastera. Zapraszamy do pobierania aplikacji:

Więcej

PMI Łódź – Baza na Marsie dla 50 ludzi naraz [filmik]

W zeszłym tygodniu wspólnie z oddziałem Project Management Institute w Łodzi zorganizowaliśmy mini symulację Baza na Marsie. W seminarium pod tytułem „Ile jest wart plan projektu?” rozmawialiśmy o tym, po co nam planowanie projektu. Czy na pewno warto poświęcać czas na zaplanowanie? A może podejście klasyczne (WBS, harmonogram, budżet) nie jest jedynym właściwym? Pobiliśmy też rekord Bazy na Marsie, bowiem równolegle rozgrywaliśmy symulacje dla niemal 50 […]

Więcej
09.04.2013
Marcin Żmigrodzki

Idzie nowe, a może już tu jest? Zwinne podejście do projektów

Zarządzanie projektami jest już z nami jakiś czas, np. piramida w Gizie powstała 2570 lat p.n.e. i była niewątpliwie dużym przedsięwzięciem o cechach projektu. Niestety można domniemywać, że zawiodło raportowanie (lub też zostało zniszczone) i możemy jedynie podziwiać efekt, a nie drogę dojścia do celu. Zajmijmy się czymś znacznie bliższym. Każdy kto miał chociażby krótką przygodę z zarządzeniem projektami zna Gantt’a.

Więcej
22.02.2013
Pawel Andrzejewski

Metodyka projektów innowacyjnych lub R&D

Tytułowa metodyka przyszła mi do głowy, gdy zastanawiałem się nad tym, jak najefektywniej podejść do realizacji projektów związanych z tworzeniem gier szkoleniowych oferowanych przez Octigo. Z jednej strony jest w takim projekcie dużo prac innowacyjnych, wręcz nieprzewidywalnych ze samym scenariuszem szkolenia włącznie, a z drugiej strony dużą część prac można zarządzać kaskadowo.

Więcej
26.10.2012
Marcin Żmigrodzki
Kontakt
Interesują Cię nasze szkolenia? Skontaktuj się z nami: tel.:+48 512 364 075 e-mail: szkolenia@octigo.pl Formularz kontaktowy

Biuletyn

 

Chcesz wiedzieć, o czym piszemy na blogu, co nas fascynuje, co nowego dzieje się w Octigo? Zapisz się na nasz biuletyn.

Wypełniając powyższy formularz, zgadzam się na przetwarzanie podanych danych do celów marketingowych przez firmę Octigo sp. z o.o. Twój e-mail będzie przechowywany wyłącznie w naszej bazie, w każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych, Twój e-mail nie jest udostępniany innym podmiotom, wysyłamy biuletyn e-mailowy nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu.

 
 
Profil na Google+ PMI, PMBOK, PMP, PgMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.