+48 512 364 075

PDU – jak to działa

Marcin Żmigrodzki

Wielu dostawców szkoleń chwali się, ile to PDU mogą zapewnić ich kursy, traktując tą możliwość jako coś elitarnego. Pomyślałem więc, że warto napisać o faktyczny zasadach zbierania punktów.

Ostatnio też sam wypełniałem punkty Professional Development Units dla dwóch certyfikatów, więc postanowiłem się podzielić moimi praktycznymi doświadczeniami w tej materii.

Ale od początku…

Project Management Institute oferuje szereg certyfikatów z zakresu zarządzania projektami, a wśród nich najpopularniejszy PMP (Project Management Professional). Szczęśliwy posiadacz certyfikatu może się nim posługiwać przez trzy lata, a po tym okresie powinien go przedłużyć.

Przedłużenie ważności certyfikatu polega na zebraniu minimalnej ilości tzw. PDU, czyli punktów wiedzy i doświadczenia oraz musi zapłacić za przedłużenie. W ten sprytny sposób PMI zapewnia sobie regularny wpływ pieniędzy od posiadaczy certyfikatów.

Jestem szczęśliwym posiadczem PMP oraz PgMP (Program Management Professional), czyli w moim przypadku konieczne jest uzyskanie 60 PDU raz na 3 lata oraz opłacenie 150 USD. Na szczęście PMI akceptuje wspólne uciułanie punktów dla obu tych certyfikatów. Co więcej okresy obowiązywania certyfikatów są wydłużane, aby pokrywały się zupełnie ze sobą. Dzięki temu nie musiałem dotąd odnawiać PMP mimo, że zdobyłem go 7 lat temu. 🙂

Co jeszcze więcej, PMI pozwala na niezebranie wymaganych PDU w ciągu 3 lat. Wówczas twój certyfikat zostanie „deaktywowany” i masz jeszcze jeden rok, aby dozbierać odpowiednią ilość punktów i oczywiście zapłacić za przedłużenie certyfikacji, aby ponownie go aktywować.

Wypełnienie punktów PDU zostało ostatnio mocno ułatwione dzięki zastosowaniu internetowego systemu deklarowania punktów. Nazywa się on CCRS (Continuing Certification Requirements System). Nie dalej jak wczoraj 30 minut zajęło mi wklepanie różnych aktywności, które złożyły się na 70 PDU, zatem już po kilkunastu minutach (najwidoczniej ktoś w USA musiał to potwierdzić) wyskoczył mi napis, że jestem gotowy do opłacenia recertyfikacji.

PDU można uzyskać za różne rodzaje działalności:

  • Cat A: Registered Education Provider/PMI Component – dotyczy szkoleń prowadzonych przez tzw. REP albo oddziały PMI;
  • Cat B: Continuing Education – dotyczy wszelkich szkoleń związanych z zarządzaniem projektami prowadzonych przez dowolne firmy szkoleniowe, w tym nasze gry szkoleniowe :), przykładowo dwudniowa Massawa umożliwia uzyskanie 16 PDU;
  • Cat C: Self-Directed Learning – ta kategoria odnosi się do samodzielnego rozwoju, jak czytanie książek, tutaj jednak można zdobyć maksymalnie 30 punktów;
  • Cat D: Creating New Project Management Knowledge – ta kategoria odnosi się do pisania artykułów, wygłaszania prezentacji, dzielenia się wiedzą, prowadzenia badań z zakresu zarządzania projektami, w tej kategorii można osiągnąć maksymalnie 45 PDU w danym cyklu;
  • Cat E: Volunteer Service – to praca na rzecz organizacji PMI, tu można dostać najwięcej 45 PDU w cyklu;
  • Cat F: Work as a Practitioner – to doświadczenie zawodowe w pracy z projektami, wystarczy wykazać się stanowiskiem np. kierownika projektu. W tej kategorii można zebrać max. 15 PDU przez cały trzyletni cykl a suma PDU ze wszystkich kategorii „Category D, E and F: Giving back to the Profession” nie może przekroczyć 45 PDU.

W każdej z powyższych kategorii istotne jest, aby zaraportowane zdarzenie miało miejsce po uzyskaniu certyfikatu. Druga kluczowa dana to liczba godzin. Generalna zasada jest taka, że 1 godzina = 1 PDU. Co więcej można rejestrować połówki i ćwiartki punktów za 30 lub 15 minut. PMI może poddać audytowi każde zgłoszenie, w tym celu trzeba podać dane kontaktowe do organizacji związanej ze zgłoszeniem danych punktów. Należy również móc się wykazać dyplomem ukończenia zaraportowanego kursu, dokumentem lub konferencją, w której brało się udział, notatkami (ciekawe jak to sprawdzają?!) poczynionymi w trakcie nauki własnej.

Podsumowując, aby zdobyć minimum 60 PDU w trzy lata wystarczy wziąć udział 5 dniowym szkoleniu (40 godzin – 40 PDU), wystąpić na konferencji (powiedzmy 7 godzin przygotowanie prezentacji, 1 godzina przedstawienie -8 PDU), popracować jako kierownik projektu przez rok (15 PDU).

Tak więc wszystkim czytelnikom tego tekstu zachęcam zgłoszenie do PMI 0,25 PDU, no chyba, że ktoś bardzo szybko czyta. 😉

Użyteczne linki:

Ps.

Dzięki za poprawkę od Andrzeja.

Jedna odpowiedź do “PDU – jak to działa”

  1. JL napisał(a):

    FACHOWO ! Podoba mi się. Chyba postaram się zdobyć PMP to będę sobie zbierać punkty.

Kontakt
Interesują Cię nasze szkolenia? Skontaktuj się z nami: tel.:+48 512 364 075 e-mail: szkolenia@octigo.pl Formularz kontaktowy

Biuletyn

 

Chcesz wiedzieć, o czym piszemy na blogu, co nas fascynuje, co nowego dzieje się w Octigo? Zapisz się na nasz biuletyn.

Wypełniając powyższy formularz, zgadzam się na przetwarzanie podanych danych do celów marketingowych przez firmę Octigo sp. z o.o. Twój e-mail będzie przechowywany wyłącznie w naszej bazie, w każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych, Twój e-mail nie jest udostępniany innym podmiotom, wysyłamy biuletyn e-mailowy nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu.

 
 
Profil na Google+ PMI, PMBOK, PMP, PgMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.