+48 512 364 075

Komunikacja – wizja własna

Pawel Gasowski

W ramach wakacyjnej ramówki powtórkowej, dawny tekst o komunikacji 🙂 W sposób celowy nie traktuje o jasnych i precyzyjnych procesach komunikacji formalnej opisanych w metodykach:) W ogóle nic jasno nie mówi…:)

Czy kompetencje komunikacyjne członków zespołu projektowego (oceniane również w ocenach kwartalnych w niejednej organizacji) to wszystko, co tworzy kulturę komunikacji w zespole, a więc i danej firmie? Śmiem twierdzić, że nie.

Kultura to dla mnie nie tylko savoir vivre. Nie zawsze mówię „do widzenia”, zwłaszcza gdy grupa rozumie, akceptuje i woli okrzyk: „Spadam na chatę…wam radzę to samo!”. Czy zawsze muszę być poprawny (correct), skoro nikt tego ode mnie nie oczekuje? Dużo ważniejsze od konwenansów jest wyczulenie na oczekiwania adwersarza i moje własne możliwości. Zatem:
– Lepiej się dogadać, utrzymując wzajemny szacunek niż być tylko uprzejmym i miłym.

A kogo taka komunikacja dotyczy? No wiadomo! Każdego. Być może to kolejny truizm, skomplikowany najwyżej dla dziecka. Skoro każdy w firmie ma kontakt z co najmniej jedną osobą, to każdy z nas się komunikuje. A skoro każdy powinien brać odpowiedzialność za to, co robi – powinien też za komunikację. Ale odpowiedzialność za siebie to za mało, gdy działamy w grupie. Patrząc przez pryzmat dobrze funkcjonującego zespołu, gdy choć jedna osoba nie będzie spełniać ustalonej (bądź nie – ale oczekiwanej) kultury komunikacji, cały misterny plan bierze w łeb! Pojawiają się konflikty, nieporozumienia, złe nastroje, spadek motywacji … gangrena! Oczywiście można odciąć zainfekowany organ, lecz lekarstwem jest przywrócić czysty, zdrowy obieg komunikacji. Zatem:
– Nie zakopuj ludzi pod dywan, naucz każdego sprawnie po nim chodzić.

Powiecie, że to wszystko jest takie złożone, niesprecyzowane, niewymierne. Trudno taki obszar usprawniać, bo to takie MIĘKKIE! A przecież proces komunikacji to nadal proces. Można go zdefiniować, narysować, zmierzyć, zbadać, ale przede wszystkim opisać poprzez zbiór powiązanych ze sobą działań i zachowań. Są w niej przepływy, nadawcy, odbiorcy, interesariusze, kanały, narzędzia, oczekiwania i wskaźniki, a co częste również zmiany. Zatem:
– Miękki to jest człowiek, który unika odpowiedzialności przed poprawą komunikacji – a nie ona sama!

Jeśli sądzisz, że potrafisz skutecznie się komunikować – masz rację, a jeśli sądzisz, że nie potrafisz – też ją masz! Ale pamiętaj, że nie musisz umieć optymalizować procesów, znać tysiąca narzędzi komunikacyjnych, opartych na dodatek o złożone teorie na temat psychologicznych aspektów naszych zachowań. To że oglądasz program w tv nie znaczy, że masz umieć naprawiać odbiornik. Masz prawo być zwykłym użytkownikiem komunikacji. Oczywiście, jeśli jesteś managerem, musisz potrafić więcej. Jako manager nie możesz bowiem pozwolić, by w telewizorze komunikacji ciągle oglądać „śnieg” i czarny pasek przez środek. Wtedy trzeba zawołać mechanika.

Każdy zespół w firmie, jest wyjątkowy:), a przynajmniej specyficzny:). Ta specyficzność wymusza na nas konieczność poznania potrzeb i zasad komunikacji każdej jednostki indywidualnie. Postawię jednak tezę, że niezależnie od zespołu jego kulturę i sposoby komunikacji możemy rozumieć przyglądając się następującym obszarom (zdefiniowanym również w zespole projekowym). Są to m.in.
– komunikacja między członkami zespołu w typowych sytuacjach,
– komunikacja z szefem, PM, KS idt
– polityka komunikacji wobec osób spoza zespołu,
– zasady spotkań indywidualnych i zespołowych,
– przekazywanie informacji biznesowych,
– komunikacja w sytuacjach presji czasu,
– komunikacja z pominięciem szefa,
– komunikacja z koniecznością udziału przełożonych itp.

Każdemu z tych obszarów warto się przyjrzeć i jasno określić, co jeszcze możemy w nim zmienić, poprawić, lub czego nie ruszać, by każdy interesariuszy tych obszarów był zadowolony. A jak to bywa w każdym procesie – najważniejsze na początku jest spojrzenie prawdzie w oczy i poznanie prawdy.
– Każda plątanina składa się z pojedynczych nitek – trzeba tylko trochę wprawy i czasu, by je zrozumić.

Mówiąc inaczej, węzeł kultury komunikacji zawsze istnieje. Bo i kultura i komunikacja zawsze jakieś są. Czy jednak zawsze są takie jakie być powinny? Czy odpowiadają wszystkim uczestnikom procesu? Warto zadać sobie i swojemu zespołowi te pytania. A potem, koniecznie jeszcze tysiąc innych:) Bo jak mówi stara historyczno – literacka prawda „Romeo się zabił, bo myślał że Julia nie żyje, Julia się zabiła, bo myślała że Romeo nie żyje – KOMUNIKACJA JESZT WAŻNA!

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Kontakt
Interesują Cię nasze szkolenia? Skontaktuj się z nami: tel.:+48 512 364 075 e-mail: szkolenia@octigo.pl Formularz kontaktowy

Biuletyn

 

Chcesz wiedzieć, o czym piszemy na blogu, co nas fascynuje, co nowego dzieje się w Octigo? Zapisz się na nasz biuletyn.

Wypełniając powyższy formularz, zgadzam się na przetwarzanie podanych danych do celów marketingowych przez firmę Octigo sp. z o.o. Twój e-mail będzie przechowywany wyłącznie w naszej bazie, w każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych, Twój e-mail nie jest udostępniany innym podmiotom, wysyłamy biuletyn e-mailowy nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu.

 
 
Profil na Google+ PMI, PMBOK, PMP, PgMP are registered mark of the Project Management Institute, Inc.